E-commerce web sajt i kako napraviti u 10 koraka? Vodič za početnike koji žele e-commerce web sajt 

Dobrodošli na naš vodič, kako napraviti e-commerce web sajt.

Ukoliko želite da unapredite svoje poslovanje i iskoristite rastući trend online prodaje, na pravom ste mestu!

Tržište e-trgovine beleži odličan rast i predstavlja neverovatnu priliku za sve preduzetnike širom Srbije i sveta.

Prema najnovijim projekcijama, prihodi u e-commerce sektoru u Srbiji će dostići neverovatnih 1.012 miliona američkih dolara u 2024. godini. Očekuje se da će godišnja stopa rasta (CAGR) iznositi 10,52% od 2024. do 2029. Godine.

A to znači da će tržišna vrednost dostići impresivnih 1.669 miliona dolara do 2029. godine.

Broj korisnika na tržištu e-trgovine će prema predviđanjima porasti na 2,7 miliona korisnika do 2029. godine. Učešće korisnika će biti 33,8% u 2024. godini, a očekuje se da će dostići 41,4% do 2029. godine. Prosečan prihod po korisniku (ARPU) biće oko 508,50 američkih dolara.

Naš cilj je da vam pružimo sveobuhvatan i jasan vodič koji će vam pomoći da kreirate uspešan e-commerce sajt koji će privući nove korisnike i povećati vašu prodaju. Bilo da ste početnik ili napredni korisnik, naš sadržaj je prilagođen da vam olakša proces izrade i optimizacije vašeg online prodajnog mesta.

Nastavite sa čitanjem i saznajte sve ključne korake za kreiranje uspešnog e-commerce web sajta.

Pa krenimo:

Želite e-commerce web sajt? Saznajte kako da napravite i uspešno vodite internet prodavnicu. Objasnićemo vam kako to da uradite!

1. Odaberite i domen

Web hosting je jedan od ključnih elemenata za pristup vašem poslovanju na internetu.

Hosting čuva sve fajlove vaše e-commerce prodavnice i omogućava posetiocima da im pristupe.

Međutim, sa toliko dostupnih hosting kompanija pronalaženje pouzdanog provajdera može biti izazovno.

Iako se jeftinija rešenja mogu činiti privlačnim, imajte na umu da takvi provajderi mogu ograničiti ukupne mogućnosti vašeg e-commerce web sajta.

Evo nekoliko faktora koje treba uzeti u obzir prilikom odabira hosting provajdera:

Garancija dostupnosti (Uptime guarantee)

Česta nedostupnost je loša za e-commerce sajtove. Pored negativnog uticaja na optimizaciju za pretraživače (SEO), može dovesti do gubitka prodaje i narušavanja kredibiliteta brenda. Odaberite hosting provajdera koji nudi najmanje 99,9% garancije dostupnosti.

Brzina i optimizacija

Brzo učitavanje stranica pomaže u poboljšanju korisničkog iskustva (UX) i rangiranju sajta. Za optimalne performanse, odaberite web hosting sa vremenom odziva servera (SRT) manjim od 200 ms. Takođe, istražite recenzije korisnika i podršku za CDN integraciju

Propusni opseg (Bandwidth)

Odnosi se na količinu podataka koju sajt može preneti posetiocima u određenom vremenskom periodu. Što je veći propusni opseg, to sajt može podneti više saobraćaja. Za optimalne performanse, proverite da li hosting provajder nudi neograničen propusni opseg.

Skladištenje (Storage)

E-commerce web sajt treba da ima dovoljno prostora za smeštaj sadržaja, uključujući slike i video zapise proizvoda. Pravilno procenite svoje potrebe kako bi vaša online prodavnica imala dovoljno prostora za rast

Sigurnost (Security)

Odaberite web hosting sa visokim nivoom zaštite kako biste osigurali bezbednost vašeg sajta. Neki od važnih aspekata uključuju upravljanje pristupom, SSL sertifikate, višeslojne firewall-ove, automatske backup-ove i jednostavnu obnovu podataka

Jednostavnost korišćenja

Iako je cPanel veoma popularan, neki hosting provajderi nude prilagođene kontrolne panele. Zato nemaju svi provajdericPanel.Na primer, neki od njih nude intuitivan kontrolni panel koji olakšava upravljanje hosting nalogom. Ali, to nije cPanelna koji smo navikli.

Korisnička podrška

Dobar hosting provajder obezbeđuje 24/7 korisničku podršku kako bi vaš e-commerce web sajt uvek bio dostupan. Takođe, može ponuditi obimnu bazu znanja i druge resurse za pomoć

2. Koji je hosting najbolji za web sajt?

Nakon što pronađete savršen web hosting za vaš e-commerce projekat, vreme je da odlučite o tipu hostinga.

Četiri najčešća tipa hostinga su deljeni, VPS, cloud i WordPress hosting.

Evo kratkog pregleda:

Želite e-commerce web sajt? Saznajte kako da napravite i uspešno vodite internet prodavnicu. Objasnićemo vam kako to da uradite!
  • Deljeni hosting: Omogućava jednom serveru da hostuje više sajtova. Zbog svoje pristupačnosti i jednostavnosti, deljeni hosting je odličan za početnike u e-commerce poslovanju.

  • VPS hosting: Koristi virtualizaciju za podelu resursa fizičkog servera na privatne resurse. VPS hosting obično dolazi sa root pristupom, omogućavajući konfiguraciju na nivou servera. Najbolje odgovara tehnički potkovanim vlasnicima biznisa kojima je potrebna maksimalna fleksibilnost.

  • Cloud hosting: Takođe deli fizički server na više virtualnih servera. Kreira mrežu virtualnih servera za skladištenje fajlova sajta. Zbog svoje robusne procesorske snage, sajtovi sa velikim saobraćajem mogu se osloniti na cloud hosting.

  • WordPress hosting: Odaberite ovaj tip hostinga ako želite da kreirate WordPress e-commerce sajt. Dolazi sa specifičnim optimizacijama, kao što su jednokratna instalacija WordPress-a, automatska ažuriranja i alat za testiranje.

Nakon što odlučite o tipu hostinga, počnite sa izborom savršenog hosting plana za vaš e-commerce sajt.
Pravilno procenite potrebne resurse kako biste izbegli negativan uticaj na rad vaše online prodavnice.

3. Smislite dobre ime za vaš domen

Domen je još jedan ključan zahtev za e-commerce web sajt. To je adresa koju korisnici kucaju u svoje pretraživače kako bi pristupili vašem web sajtu.

Dobar, prilagođeni domen, odslikava ceo brend vaše online prodavnice i pomaže u uspostavljanju kredibiliteta, izdvajajući vas od konkurencije.

Evo nekoliko saveta za kreiranje dobrog domena za vaš e-commerce web sajt:

Kratko i jasno

Kratak domen je upečatljiviji i lakše se pamti. Idealan domen treba da ima do 15 karaktera ili manje.

Bez brojeva i crtica

Izbegavajte brojeve i crtice kako biste smanjili mogućnost grešaka u kucanju i zabune, osiguravajući da potencijalni kupci ne završe na pogrešnoj stranici

Birajte uvek .rs

Kako je ovo najpopularniji nacionalni domen u Srbiji, online kupci će verovatno tražiti vašu prodavnicu kucajući vašbrend.rs.

Ova ekstenzija takođe čini vašu e-commerce prodavnicu profesionalnijom.

Ako razmišljate da vaš posao bude van granica Srbije, onda je najbolji izbor .com

Dugoročno razmišljanje

Nikada ne dodajte lokalne detalje u vaš domen kako ne biste ograničili rast vaše online prodavnice.

Proverite zaštitu robne marke

Izbegavajte korišćenje domena povezanih sa drugim kompanijama ili brendovima kako biste izbegli potencijalne pravne probleme.

Sve to ćete lako proveriti na Google-u.

Korišćenje generatora domena

Pomaže vam da dođete do ideja za naziv domena, što može ubrzati vaš proces razmišljanja i odabira imena za domen.

Danas ćete lako naći generator imena za domen koji koristi veštačku inteligenciju za kreiranje jedinstvenih poslovnih imena na osnovu ključnih reči vezanih za vašu nišu, odnosno posao.

Iako možete kupiti domene od bilo kog ICANN-akreditovanog registratora, preporučujemo DreamWeb hosting. Možete kod njih sve završiti na jednom mestu.DreamWebhosting planovi počinju od 4260 dinara godišnje (SSD hosting), dok je godišnja naknada za nacionalni domen .rs 2340 dinara. Za domen .com, godišnja naknada je 1980 dinara. Ovo su cene koje važe u trenutku pisanja ovog teksta! 

Zaposleni u DreamWeb-u će vam pomoći u pojednostavljivanju procesa razvoja vašeg e-commerce sajta, jer nećete morati da brinete o pronalaženju usluge hostinga i registratora domena, jer oni nude obe usluge na jednom mestu.

4. Odaberite pravu e-commerce platformu za vaš web sajt

Prilikom kreiranja e-commerce web sajta, možete izabrati da ga sami hostujete ili da koristite platformu za izradu e-commerce sajtova.

Samostalno hostovanje sajta pruža vam potpunu kontrolu, ali je skupo i zahteva mnogo vremena i znanja. To znači da morate sami da se bavite razvojem sajta, održavanjem i bezbednošću.

Ako niste tehnički stručni, moraćete da angažujete profesionalca.

Alternativno, možete koristiti cloud-based platformu za e-commerce. Na primer, platformu kao što je Wix za e-commerce, što olakšava postavljanje vaše e-prodavnice. Ali da znate da dobar e-commerce web sajt na Wix-u nije jeftin na godišnjem nivou.

Zato ako planirate da se bavite online biznisom neko duže vreme, naš savet je da napravite samostalno svoj web sajt ili angažujte nekoga ko će to uraditi za vas.

Potražite platformu koja nudi jednostavan alat za kreiranje sajtova, kao i alate za upravljanje različitim aspektima poslovanja, od marketinga i prodaje do upravljanja zalihama i isporuke.

Ključne karakteristike e-commerce web platforme

Kada birate platformu za svoj e-commerce web sajt, razmotrite sledeće ključne karakteristike:

  • Prilagođenost mobilnim uređajima: Odaberite platformu koja nudi responzivne teme i šablone, osiguravajući da elementi vaše online prodavnice automatski prilagođavaju različitim veličinama ekrana. WordPress, odnosno Divi ili Elementor, nude dizajnerski izrađene i mobilno responzivne šablone.

  • Bezbednost: Platforma treba da nudi mere za sprečavanje prevara, backup podataka i druge sigurnosne mere kako bi vaš web sajt i podaci bili zaštićeni. Ako planirate da prihvatate plaćanja kreditnim ili debitnim karticama, PCI usklađenost je neophodna.

  • Pouzdanost: Svaki sekund nedostupnosti može ugroziti prodaju na vašem web sajtu, pa je važno pronaći platformu koja ima infrastrukturu za rukovanje bilo kojim obimom saobraćaja. Idealno, treba da podržava neograničenu skalabilnost i sprečava padove sajta tokom perioda velike posećenosti vašem web sajtu.

  • Alati za back-office: Izaberite platformu koja podržava sve glavne funkcije, aplikacije i automatizacije koje su vam potrebne za rast poslovanja. Razmislite o alatima za upravljanje zalihama, listama proizvoda, rešenjima za isporuku, narudžbinama i drugim funkcijama.

  • Mogućnosti prodaje na više kanala: Kako vaš e-commerce biznis raste, verovatno ćete želeti da proširite svoj domet uz pomoć drugih tržišta, društvenih mreža i drugih kanala. Odaberite platformu koja vam omogućava upravljanje prodajnim i marketinškim kanalima sa jedne kontrolne table.

Preporučene e-commerce platforme

Dostupne su mnoge e-commerce platforme, ali mi koristimo i preporučujemo kombinaciju WordPress, Divi ili Elementor i WooCommerce.

Uz njih možete efikasno upravljati svim aspektima vašeg poslovanja, poboljšati korisničko iskustvo i povećati prodaju.

Bez brige da nešto neće dobro funkcionisati!

Dizajnirajte vaš e-commerce web sajt

Vaš e-commerce web sajt predstavlja lice vašeg brenda, što znači da želite da njegov dizajn bude savršen od samog početka. Pravilan izbor dizajna i šablona je ključan za jačanje imidža brenda i usmeravanje korisnika ka pravim akcijama kroz e-commerce strategije prodaje.

Kao platformu preporučujemo WordPress, a kao builder Divi ili Elementor. U slučaju e-commerce web sajta, WooCommerce se nameće kao pravo rešenje.

Prilikom izbora teme, vodite računa o kategoriji proizvoda koje prodajete – bilo da je u pitanju moda, nameštaj, hrana ili neki drugi tip proizvoda.

Pretražite teme i šablone koje nudi vaša e-commerce platforma za inspiraciju. Ako nemate iskustva u pravljenju web sajtova, ovo može biti odlično rešenje.

Jedina mana u ovom slučaju je neophodna plaćena tema i Plugin-ovi.

Veštačka inteligencija za SEO i detaljno objašnjenje kako da je iskoristite za SEO optimizaciju. Naučite kako da budete ispred konkurencije!

Prilagođavanje e-commerce šablona

Nakon što izaberete šablon za vaš e-commerce web sajt, možete ga prilagoditi prema potrebama putem editora vaše platforme.

Ako vam je potrebna pomoć, možete angažovati profesionalnog dizajnera.

Evo nekoliko aspekata koje treba razmotriti prilikom dizajniranja vašeg e-commerce web sajta:

Slike

Najbolje je da koristite svoje fotografije proizvoda, uključujući i one koje nisu specifične za proizvod, ali služe kao privlačne slike zaglavlja, pozadinske slike ili lifestyle fotografije. Vodite računa o veličini svake slike kako bi učitavanje svake stranice bilo što kraće. Po nama je za to najbolji Photoshop, ali ako nemate iskustva u radu sa njim, postoji puno besplatnih alata koji to mogu uraditi potpuno besplatno za vas.

Fontovi i boje

Izaberite tipografiju i boje koje se slažu sa vašim e-commerce brendom. Proverite da li je tekst lako čitljiv i da su dugmići lako uočljivi. Budite dosledni u svom dizajnu, uzimajući u obzir kako boje i uzorci imaju moć da pokažu različita raspoloženja, sećanja i vrednosti. Posebno vodite računa da fontovi imaju sva slova koja se koriste u srpskom jeziku.

Početna strana

Razmislite o najvažnijim informacijama koje treba pružiti na početnoj strani (zamislite kao da otvarate fizičku prodavnicu). Istaknite najvažnije proizvode, poruke i/ili ponude na početnoj stranici. Možete i da ugradite postove sa vaših Instagram ili Facebook feedova ili dodate recenzije proizvoda koje prikazuju autentičnost vašeg brenda

Navigacija

Održavajte navigaciju da bude jasna i dobro organizovana. Kao opšte pravilo, posetioci bi trebali da pronađu bilo koji proizvod koji im je potreban u tri klika ili manje. Dodajte pretragu sajta, opcije sortiranja i filtere kako biste dodatno pomogli kupcima da brže pronađu ono što im treba

Mobilno iskustvo

Prilikom podešavanja vašeg e-commerce web sajta, ne zaboravite na mobilno iskustvo. Proverite da li se tekst, slike i dugmići prikazuju kako treba na manjim ekranima poput mobilnih telefona i tableta

6. Koje su bitne stranice na svakom e-commerce web sajtu?

Da biste privukli i generisali prodaju od vaše ciljne publike, informacije na glavnim stranicama vašeg sajta treba da budu lako dostupne i vidljive.

Evo nekih ključnih stranica koje svaki vlasnik e-commerce web shop-a treba pažljivo da razvije.

“Početna stranica” (Landing page)

Početna stranica je prvo što većina kupaca vidi, pa ona treba da sadrži privlačne i jasne informacije o vašem sajtu zajedno sa visokokvalitetnim slikama i grafikama.

Važno je da se početna stranica brzo učitava. Većina kupaca očekuje da se sajtovi online prodavnica učitaju za 3 sekunde ili manje. U suprotnom, mogli bi da napuste web sajt i pre nego što su ušli i ne vrate se. Google takođe smatra brzinu učitavanja jednim od važnih faktora rangiranja.

Ali ovu temu ćemo posebno obraditi u nekom tekstu koji je vezan za SEO.

Da biste smanjili veličinu početne stranice i poboljšali njeno vreme učitavanja, smanjiteslike pre nego što ih postavite. Možete koristiti alatke za kompresiju, kao što su Kraken.io ili Tiny PNG. Takođe, omogućite keširanje i očistite kod.

Ako imate iskustva, PhotoShop je nezamenljiv!

Pored toga, osigurajte da je početna stranica laka za navigaciju. Jedan od najlakših načina je da obezbedite kategorije proizvoda i funkciju pretrage.

One pomažu kupcima da brže pronađu ono što traže.

„O nama“

Stranica „O nama“ omogućava posetiocima da saznaju više o priči i misiji vašeg brenda. Pored pružanja informacija online kupcima koji nikada nisu čuli za vaš brend, ova stranica pomaže u privlačenju investitora i saradnika.

Osim kratkog opisa kompanije, možete uključiti njenu pozadinsku priču, misiju i vrednosti kako biste istakli vaš biznis u odnosu na konkurenciju.

Predstavljanje ljudi u kompaniji je takođe odličan način da unapredite web stranicu „O nama“.

To pomaže u humanizaciji vašeg brenda, što omogućava uspostavljanje ozbiljnije veze sa posetiocima.

„Kontakt“

Stranica sa kontakt informacijama omogućava kupcima da provere dostupnost i pouzdanost vašeg biznisa. Učinite im lako pronalaženje vaših kontakt detalja kao što su broj telefona, e-mail i fizička adresa (ako je imate, odnosno ako želite da je prikažete).

Za poboljšanje vašeg kredibiliteta, budite pristupačni i transparentni. Kupci će verovatno obaviti prvu ili ponovljenu kupovinu samo ako veruju vašem brendu.

E-commerce web sajtovi takođe mogu koristiti kontakt formu. Prikazivanjemkontakt forme, vlasnici biznisa mogu prikupljati podatke o kupcima za pomoć u generisanju i negovanju potencijalnih klijenata.

„Često postavljena pitanja“ (FAQ)

Kupci obično imaju brojne nedoumice o procesu kupovine. FAQsekcija može biti od velike pomoći svim korisnicima vašeg web sajta. Razmislite o najčešćim problemima ili pitanjima kupaca, kao što su opcije dostave, praćenje narudžbine ili zemlje u kojima je moguća dostava.

Pored detaljnih i korisnih odgovora možete pružiti uvid u proizvode i usluge vašeg biznisa.

Dodajte i traku za pretragu na stranici FAQ kako bi kupci lakše pronašli informacije.

“Politika privatnosti”
Prikažite vašu politiku privatnosti na vidljivim mestima kao što su meni, footer,stranice za prijavu ili stranica za završetak kupovine.
U ovom slučaju, preporučujemo angažovanje profesionalne pomoći prilikom izrade politike privatnosti kako biste osigurali njenu potpunu usklađenost.
“Politika zamene i povraćaja”
Detaljna politika zamene i povraćajapokazuje da kompanija stoji iza kvaliteta svojih proizvoda i ceni svoju reputaciju. Sa stanovišta vlasnika biznisa, ova politika pomaže u efikasnijem rešavanju zamena i povraćaja. Zato, razmotrite sledeće prilikom kreiranja politikezamene i povraćaja.
Na primer:
  • Lista artikala koji se ne mogu vratiti ili refundirati.
  • Vremenski okvir u kojem prihvatate povraćaj i refundacije.
  • Prihvatljivo stanje artikala, na primer, sa priloženim računom ili cenovnikom.
  • Postupak kako kupci mogu zatražiti povrat ili refundaciju.
“Korpa za kupovinu i siguran proces naplate”
Kupci vole da znaju šta su dodali u svoju korpu dok pretražuju druge artikle. Organizujte sve artikle uredno i uključite važne detalje kao što su slike proizvoda i tačne cene. Radi transparentnosti i ako je to moguće, prikažite jasan zbir troškova i procenjeno vreme isporuke.
Osigurajte da su forme lako ispunjive kako bi buduće kupovine bile što jednostavnije za kupce.
Naplata bez prijave kupca je odlična funkcija za poboljšanje konverzija, jer omogućava bilo kome da obavi kupovinu bez prethodne registracije.
Ujedno, na taj način smanjujete vreme koje je potrebno za porudžbinu.
Rešenje za dostavu”
Pored opcija plaćanja, pružanje različitih metoda dostave je od suštinskog značaja. Uključite informacije kao što su porezi, procenjeno vreme isporuke i da li je dostupna međunarodna dostava.
Razmislite o tome koje metode vaši kupci mogu preferirati. Real-time troškovi dostave su odličan izbor ako se vaši proizvodi značajno razlikuju u veličini i težini. Međutim, ako su slične veličine i težine, razmislite o ponudi fiksne stope dostave.
Odličan predlog je besplatna dostava preko iznosa koji vi odredite kao minimalan za besplatnu dostavu.
“Poziv na akciju “(CTA)
Jasan i jednostavan poziv na akciju (CTA) je integralni deo sajta sa dobrom navigacijom. CTA su tekstovi, slike i dugmići koji govore kupcima šta da rade sledeće.
Tomože da uključi i sledeće stranice – Prijavi se na newsletter, Registruj nalog i Dodaj artikal u korpu.
Koristite svetle boje na dugmićima za CTA, jer izbor boja može značajno uticati na stopu konverzije stranice.
Za ove stvari, nikada nemojte da koristite crvenu boju!
“Stranice proizvoda”
Stranice proizvoda su ključne u procesu donošenja odluka kupaca. Kod e-commerce web prodavnica, kupci ne mogu držati, osetiti ili isprobati proizvod. Umesto toga, sve se zasniva na onome što vide na slikama i pročitaju na svojim uređajima.
Zbog toga je važno imati profesionalno urađene slike i pružiti potpune i detaljne opise proizvoda.
Pokrivanje svih aspekata proizvoda, uključujući veličinu, materijale, upotrebe i benefite može pomoći kupcima da donesu pozitivnu odluke o kupovini.

7. Kreirajte stranice za proizvode na vašem web sajtu

Stranice za proizvode su ključne za uspeh vašeg e-commerce web sajta i ne smeju biti urađene površno. Ako ih pravilno kreirate, ne samo da ćete podstaći prodaju, već ćete povećati šanse za dodatne kupovine kroz cross-sell i upsell strategije.

Budite pažljivi u formiranju stranica za proizvode.

Razmišljajte o pitanjima i pretpostavkama koje kupci mogu imati kada ne mogu fizički videti ili dodirnuti vaše proizvode.

Detalji su ključni: stranice sa visokom stopom konverzije obično obiluju informacijama, nude više slika i pružaju neku vrstu društvenog dokaza.

Zato ćemo vam otkriti koji su ključni i osnovni elementi stranica za proizvode.

Dok kreirate stranice za proizvode, obratite pažnju na sledeće elemente:

Nazivi proizvoda

Nazivi proizvoda treba da sadrže lako prepoznatljiv opis. Na primer, ako prodajete slušalice, uključite reč „slušalice“ ili „earbuds“ kako bi proizvodi bili lakši za pretragu

Slike proizvoda

 Dodajte više kvalitetnih slika iz različitih uglova kako biste kupcima pružili potpun pregled proizvoda. Gde je to prikladno i moguće, koristite video ili informacione grafike za dodatni kontekst. Ako vaši proizvodi dolaze u različitim bojama ili stilovima, uključite slike svake varijante

Opisi proizvoda

Opisi proizvoda trebaju odgovarati na često postavljana pitanja. Uključite detalje kao što su materijal izrade i način proizvodnje. Istaknite prednosti vašeg proizvoda, ne samo njegove karakteristike i naglasite šta vaš proizvod čini jedinstvenim. Prirodno uključite ključne reči kako biste poboljšali šanse za visoko rangiranje na pretraživačima. Ovaj deo spada u SEO tehnike i vrlo je važan za pretraživače

Informacije o dostavi i povraćaju

Današnji kupci žele što manje klikova, pa uključivanje troškova dostave i politike povraćaja na stranicu proizvoda pomaže u stvaranju efikasnijeg korisničkog iskustva. Jasno prikazivanje ovih informacija pomaže da se smanje nesporazumi i nezadovoljstvo kupaca

Recenzije proizvoda

Uključite recenzije na stranice proizvoda dodavanjem widget-a ili uvozom postojećih recenzija sa drugih izvora. Takođe, možete prikazati sadržaj generisan od strane korisnika, kao što su slike proizvoda u upotrebi kako biste dodatno prikazali autentičnost

Mogućnosti za cross-sell i upsell

Dodajte dinamične banere sa „srodnim proizvodima“ kako biste privukli pažnju na druge proizvode, dodatke ili komponente koje bi mogli interesovati vaše kupce. Kao dodatnu opciju, ponudite premium verzije proizvoda ili pretplate na proizvode

8. Ne zaboravite načine plaćanja i dostave

Bez obzira da li integrišete offline ili online metode plaćanja, postavljanje sigurnog načina za prihvatanje uplata je od suštinske važnosti. Svaki e-commerce web sajt mora imati SSL sertifikate kako biste ojačali bezbednost vaše e-prodavnice.

Sigurna online prodavnica ostavlja dobar utisak i osigurava da se vaši kupci osećaju bezbedno prilikom transakcija. Plaćanje karticama poput Visa ili MasterCard će vam ne samo povećati prodaju, već će pružiti dodatnu sigurnost vašim kupcima.

Mnoge e-commerce platforme nude ugrađene integracije za plaćanje. Na primer, WooCommerce ima WooCommerce Payments.

Ali morate znati da mnogi načini plaćanja nisu trenutno primenljivi u Srbiji. To se razlikuje, od zemlje do zemlje. Na zapadu su vrlo popularni PayPal i WooCommerce Stripe.

I ne zaboravite na obračun poreza na dodatu vrednost (PDV/VAT) postavljanjem poreskih zona i jediničnih poreskih stopa.

Postavljanje metoda plaćanja

Današnji kupci očekuju različite opcije plaćanja. Neki više vole kreditne ili debitne kartice, drugi digitalne novčanike, dok neki koriste aplikacije za plaćanje.

Preporučujemo da ponudite što više opcija plaćanja kako biste kupcima pružili baš ono što žele. Iz našeg iskustva, u Srbiji je i dalje najpopularnije plaćanje pouzećem. Ali se iz godine u godinu plaćanje kreditnim ili debitnim karticama znatno povećava.

Vaša e-commerce platforma treba da uključuje uputstva za postavljanje online gateway-a za plaćanje.

Većina će tražiti da unesete i potvrdite zemlju porekla vašeg poslovanja, pre nego što odredi koje opcije plaćanja i valute su dostupne u vašem regionu.

WooCommerce omogućava upravljanje celokupnim poslovanjem sa jednog mesta, bilo da želite pregledati narudžbine ili uplate.

Postavljanje dostave i isporuke

Efikasno iskustvo plaćanja pomaže kupcima da završe kupovinu, dok izvanredno iskustvo dostave i isporuke pomaže da se kupci vrate i obave još neku kupovinu. Amazon je veliki uspeh postigao upravo po vrlo kratkom vremenu dostave u odnosu na konkurenciju.

Zato, prilikom kreiranja e-commerce web sajta, počnite određivanjem svojih ciljeva za dostavu i isporuku:

  • Da li želite da šaljete svoje proizvode samo na teritoriji Srbije ili širom sveta?

  • Koje politike dostave možete da ponudite kupcima (besplatna dostava, fiksna tarifa, promenljiva naknada, itd.)?

  • Sa kojom kurirskom službom planirate da sarađujete?

  • Da li ćete koristiti dropshipping u vašem poslovanju?

  • Koje platforme za upravljanje dostavom planirate da koristite?

Vaša e-commerce platforma treba da vam omogući lako postavljanje prilagođenih pravila i integraciju najvažnijih Plugin-ova kako biste mogli pružiti dobru korisničku uslugu i kako biste pratili troškove dostave za svaku porudžbinu.

Ako koristite Divi ili Elementor za kreiranje vašeg e-commerce web sajta, možete lako omogućiti lokalnim kupcima da preuzmu svoje narudžbine iz obližnjeg skladišta ili iz vaše najbliže fizičke prodavnice, postavljanjem preuzimanja iz prodavnice kao opciju isporuke.

9. Testiranje i lansiranje vašeg e-commerce web sajta

Nakon što ste kreirali svoj e-commerce web sajt, važno je da ga temeljno testirate pre nego što ga objavite. Većina platformi omogućava pregled sajta pre nego što bude javno dostupan.

To će vam olakšati da vidite tačno kako će web sajt izgledati pre zvanične objave kako biste mogli da izvršite sve potrebne izmene.

Ovo su koraci za temeljno testiranje web sajta:

1. Testirajte na različitim uređajima: Proverite kako vaš web sajt izgleda i funkcioniše na desktop računarima, tabletima i mobilnim telefonima. Posebno na mobilnim telefonima, jer skoro 2/3 pretraga se vrši upravo na njima.

Uverite se da su svi elementi sajta poput slika, tekstova, dugmića i linkova pravilno prikazani i funkcionalni na svim uređajima.

2. Prođite kroz korisničko iskustvo (UX): Simulirajte korisničko iskustvo, počevši od pretrage proizvoda, dodavanja proizvoda u korpu, pregleda korpe, do završetka kupovine. Proverite da li je proces jednostavan i intuitivan.Ako nije, ispravite greške.

Bitno je da se stavite u ulogu kupca kako biste što lakše prošli kroz ovaj proces.

3. Proverite brzinu učitavanja sajta: Brzina učitavanja sajta je ključna za korisničko iskustvo i SEO. Koristite alate kao što su Google PageSpeed Insights, Pingdom ili GTmetrix da biste testirali brzinu učitavanja i identifikovali oblasti za poboljšanje.

Optimizujte veličinu slika i omogućite keširanje kako biste smanjili vreme učitavanja.

4.Testirajte funkcionalnost svih linkova i dugmića: Proverite da li svi linkovi vode do ispravnih stranica i da li svi dugmići funkcionišu kako treba.
Neispravni linkovi i dugmad mogu frustrirati ili zbuniti korisnike i smanjiti konverzije.
5.Proverite funkcionalnost sistema plaćanja: Prođite kroz proces plaćanja kako biste se uverili da sve funkcioniše bez problema. Testirajte različite opcije plaćanja koje nudite kako biste se uverili da su sve ispravno postavljene i bezbedne.
Ovo je posebno važno ako imate plaćanje putem kreditnih ili debitnih kartica.
Kada budete potpuno zadovoljni izgledom i funkcionalnošću svog e-commerce web sajta, kliknite na „publish“ i objavite vaš novi ili redizajnirani web sajt.
Nakon objavljivanja, pratite performanse sajta i analizirajte ponašanje korisnika koristeći alate kao što su GA4 i Google Search Console. Po nama su ova dva alata obavezna pri izradi svakog web sajta.
Oni će vam puno pomoći da kasnije identifikujete eventualne probleme i prilike za optimizaciju.
Takođe, razmislite o strategijama za SEO optimizaciju kako biste poboljšali rangiranje svog web sajta na pretraživačima.
Fokusirajte se na ključne reči relevantne za vaš biznis, kreirajte kvalitetan sadržaj i izgradite kvalitetne povratne linkove (Backlink) koji su Dofollow, kako biste povećali vidljivost i privukli više posetilaca.
Na taj način ćete jačati vaš Domain Authority (DA).
Uz temeljito testiranje i kontinuiranu optimizaciju (SEO), vaš e-commerce web sajt će biti spreman da privuče i konvertuje posetioce u zadovoljne kupce. Uspešno završen web sajt je tek početak online poslovanja.
Ako želite bolju poziciju na pretraživačima, neophodan je search engine optimization. I zapravo pravi posao za web sajt upravo tu počinje.
Bez njega (SEO) je uspeh na web-u gotovo nemoguć!

10. Započnite promociju vaše e-commerce prodavnice

Nakon što vaš e-commerce web sajt postane dostupan svima, vreme je da se proširi vest o njemu.

Marketing e-commerce web sajta ne bi trebao da bude problematičan.

Predstavićemo vam, po našem mišljenju,pet efikasnih načina za promociju online prodavnice:

Implementacija content marketinga

Kreiranje i distribucija vrednog sadržaja, uključujući blogove, video snimke i biltene koji pomažu u poboljšanju autoriteta brenda i uspostavljanju liderske pozicije u industriji. SEO-driven content marketing dodatno pomaže u boljem rangiranju na pretraživačima poput Google-a.

Povećanje prisustva na društvenim mrežama

Integrisanje društvenih mreža sa e-commerce web sajtom je odličan način da dosegnete do šire publike. Korišćenje društvenih mreža za pružanje korisničke podrške i upravljanje povratnim informacijama može biti jako korisno

Pokretanje affiliate marketinga

Plaćanje provizije partnerima za svaku kupovinu napravljenu putem njihovih jedinstvenih affiliate linkova može povećati organski saobraćaj i ROI. Saradnja sa kreatorima sadržaja i influenserima može dodatno proširiti vašu ciljnu publiku

Izgradnja mailing liste

E-mail marketing može poboljšati ukupnu marketinšku strategiju. Podsticanje posetilaca da popune kontakt forme putem anketa, kvizova ili promotivnih ponuda može poboljšati vašu listu kontakata

Google Ads kampanje

Google Ads je moćan alat za dosezanje ciljane publike i povećanje vidljivosti vašeg e-commerce web sajta. Kroz pažljivo planiranje i optimizaciju, možete povećati promet na vašem sajtu i poboljšati konverzije. Kroz kontinuiranu optimizaciju i prilagođavanje tržišnim trendovima, vaš e-commerce biznis će biti u poziciji da privuče i zadrži zadovoljne kupce

Google Ads je verovatno najvažniji alat za promociju vaše e-commerce prodavnice. Zato ćemo vam detaljnije objasniti kako da pravilno definišete Google Ads kampanju.

Evo nekoliko koraka kako da efikasno koristite Google Ads za vaš e-commerce biznis:

  • Definisanje ciljeva kampanje: Pre nego što započnete, jasno definišite šta želite postići sa Google Ads kampanjom. To mogu biti ciljevi kao što su povećanje prodaje, povećanje broja posetilaca na sajtu, prikupljanje potencijalnih kupaca (Leads) ili povećanje svesti o brendu.

  • Istraživanje ključnih reči: Ključne reči su osnova svake uspešne Google Ads kampanje. Koristite alate kao što su Google Keyword Planner da biste identifikovali relevantne ključne reči koje vaša ciljna publika traži. Fokusirajte se na ključne reči sa visokom stopom konverzije i odgovarajućom cenom po kliku (CPC).

  • Kreiranje privlačnih oglasa: Vaši oglasi trebaju biti jasni, relevantni i privlačni. Uključite poziv na akciju (CTA) kako biste podstakli korisnike da kliknu na vaš oglas. Eksperimentišite sa različitim varijacijama oglasa kako biste videli koji najviše privlači vašu ciljnu publiku.

Optimizacija odredišnih stranica: Kada korisnici kliknu na vaš oglas, važno je da ih odvedete na relevantne i optimizovane odredišne stranice (Landing page). Pobrinite se da odredišne stranice budu brze, prilagođene mobilnim telefonima i da sadrže jasan poziv na akciju.

  • Praćenje i analiza performansi: Korišćenjem GA4 i Google Adsalata, redovno pratite performanse vaših kampanja. Analizirajte ključne metrike kao što su stopa klikova (CTR), stopa konverzije, trošak po konverziji i povrat na investiciju (ROI). Na osnovu ovih podataka, prilagodite svoje kampanje kako biste postigli što bolje rezultate.

  • A/B testiranje: Testirajte različite varijacije oglasa, ključnih reči i odredišnih stranica kako biste videli šta najbolje funkcioniše. A/B testiranje vam pomaže da kontinuirano poboljšavate performanse kampanja i postignete bolje rezultate.

  • Korišćenje remarketinga: Remarketing vam omogućava da ciljate korisnike koji su već posetili vaš web sajt, ali nisu izvršili kupovinu. Smatramo da je remarketing jako važan i nemojte ga preskočiti. Kreirajte prilagođene oglase kako biste podsetili kupce na proizvode koje su pregledali i podstakli ih da se vrate i završe kupovinu.

Primena ovih strategija sigurno će vam pomoći da efikasno iskoristite Google Ads za povećanje vidljivosti, prometa i konverzija na vašem e-commerce web sajtu.

Zaključak

Kreiranje uspešnog e-commerce web sajta zahteva pažljivo planiranje i implementaciju različitih koraka kako bi se postigao željeni rezultat.

Odabir hosting provajdera, izbor prave e-commerce platforme, kao i dizajniranje web sajta su samo neki od ključnih elemenata koji utiču na konačni uspeh vašeg online poslovanja.

Prvo i najvažnije, treba razumeti rastući trend online prodaje koja je ključna za sve preduzetnike koji žele da iskoriste prilike koje nudi tržište e-trgovine. Predviđanja o rastu prihoda, broja korisnika i učešća na tržištu jasno pokazuju da e-commerce sektor nudi ogroman potencijal za rast i razvoj svakog online preduzeća.

Kada je reč o praksi, prvi korak je odabir odgovarajućeg hosting provajdera i domena. Ovde je ključno uzeti u obzir faktore poput dostupnosti, brzine, sigurnosti i podrške. Hosting plan treba da odgovara potrebama vašeg e-commerce sajta i da omogući rast poslovanja bez tehničkih ograničenja.

Nakon toga, važno je odabrati pravu e-commerce platformu koja će omogućiti jednostavno upravljanje prodajom, marketingom i zalihama.

WordPress u kombinaciji sa nekim dobrim builder-om i WooCommerce-om često preporučujemo zbog svoje prilagodljivosti i velikih mogućnosti.

Dizajniranje web sajta igra ključnu ulogu u stvaranju pozitivnog korisničkog iskustva (UX) i jačanju brenda. Prilagodljiv dizajn, optimizacija za mobilne uređaje, jasna navigacija i atraktivni vizuelni elementi su neki od segmenata koji treba da budu pažljivo osmišljeni kako bi se privukla pažnja posetilaca i povećala konverzija.

Ukupno gledano, kreiranje uspešnog e-commerce web sajta zahteva kombinaciju tehničke stručnosti, kreativnosti i strategijskog pristupa.

Praćenje trendova, kontinuirano unapređivanje i prilagođavanje promenama na tržištu su ključni za dugoročni uspeh vašeg online poslovanja.

Ne želimo da vas obeshrabrimo, ali ovo su samo neke osnovne stvari o kojima smo pisali kada je u pitanju e-commerce poslovanje putem web sajta. Cela priča je mnogo veća i komplikovana za objašnjenje ljudima koji nikada nisu učestvovali u izgradnji web sajta.

Ako niste sigurni da možete to sami da uradite, javite nam se.

Kliknite ovde i prebacićemo vas na stranicu na kojoj smo kratko objasnili kako pravimo web stranice našim klijentima. Ako imate više pitanja pozovite nas ili nam pišite na e-mail info@smartthink.rs

Ako mislite da možemo nekako da Vam pomognemo u vezi Search Engine Optimisation (SEO), izrade web sajtova ili Google Ads oglašavanja, pozovite nas.

Biće nam drago da se upoznamo i da vam pomognemo!

Ako vas zanimaju slične teme, posetite našu Blog stranicu na kojoj ćete naći puno dobrih tekstova i saveta.

Izrada web sajtova

Nema Vas na internetu, Vi praktično ne postojite. Pretraživači su postali prvo mesto na kojem Vaši potencijalni klijenti ili kupci traže rešenje za svoj problem.

SEO optimizacija

SEO optimizacija unapredjuje kvalitet web sajta i povećava količinu organskog saobraćaja od pretraživača ka Vašem web sajtu.
Šta je SEO? To je skraćenica od Search Engine Optimizationi predstavlja optimizaciju web sajta za pretraživače

Google Ads oglašavanje

Google Ads oglašavanje je toliko unapredjeno da gotovo ne postoji format, ekran ili kanal gde ne može da se prikaže Vaš oglas u okviru Google platforme.

Kontakt

5 + 1 =

Kontakt info

Bose Milićević 8,
11000 Beograd

+381 63 221 770

info@smartthink.rs

Pratite nas