Da li je WordPress dobar za izradu web sajtova?

Iako Vam izrada web sajtova na WordPress platformi možda izgleda zastrašujuć, u stvarnosti uopšte nije tako. Kao i mnoge druge agencije i mi ga rado koristimo za naše klijente jer niko ne želi izradu web stranice koja će trajati više meseci.

Na taj način se izbegavaju usluge programera koje su preskupe. U suštini je potrebna osoba koja ima minimalno znanje u programiranju.

Ali šta je zapravo WordPress?

Verovatno ste istražili ovo na internetu kao jedno od rešenja za Vašu web stranicu. Ali i dalje nemate pojma šta je zaista WordPress i kako Vam može pomoći u online poslovanju.

Ne brinite, pokušaćemo da Vam to objasnimo što jednostavnije.

Izrada web sajtova na WordPress platformi možda izgleda zastrašujuće ali u stvarnosti nije tako. Kao i druge agencije i mi ga rado koristimo.

Šta je WordPress?

WordPress je platforma za upravljanje sadržajem na bazi otvorenog koda, odnosno content management system (CMS). Sam softver je besplatan i svako ga može instalirati, koristiti i menjati.

Za najjednostavnije sajtove, izrada web sajtova na WordPress platformi može biti potpuno besplatna. Sjajan je za početnike, ali i za iskusne profesionalce.

U početku , WordPress se uglavnom koristio za kreiranje blogova. Medjutim razvojem softvera i poboljšanjima, danas se može kreirati web stranica kakvu poželite.

Ali u ovom slučaju će sigurno biti potrebe za temama, plugin-ovima i alatima koji nisu besplatni. Mogu se napraviti lični ili kompanijski blogovi, poslovne web stranice, e-commerce prodavnice i još mnogo toga.

Nakon što se instalira WordPress, sledeća stvar je odabir teme. Postoji puno tema koje su podeljene po oblastima i neće biti teško pronaći onu koja Vam odgovara. Ima puno besplatnih, ali ako imate malo veće zahteve plaćena tema će rešiti probleme.

Bez obzira koja je Vaša zamisao, u WordPress-u se može napraviti web sajt kakav poželite. A sve to zahvaljujući ogromnim CMS mogućnostima i velikoj zajednici koja unapredjuje svakodnevno WordPress.

Da pomenemo još jednu važnu stvar za ovu platformu, a to su plugin-ovi.

U WordPress-u, plugin je mali softverski dodatak koji može značajno da proširi neke mogućnostii funkcije na Vašem web sajtu.

I zahvaljujući njima postoje fenomenalne stranice koje su izgradjene na WordPress-u. I ovde postoje besplatni i plaćeni plugin-ovi, pa je uvek na onome ko gradi web sajt da izabere najbolje rešenje.

Postoji preko 60.000 besplatnih dodataka i hiljade vrhunskih koje rade nezavisni programeri.

Više od 40% web sajtova je izradjeno u WordPress-u!

Od prvobitno planirane platforme za blogovanje WordPress je postao najmoćniji alat za predstavljanje na web-u. Statistika iz 2022.godine, odnosno W3Techs, kaže da izrada web sajtova na WordPress platformi koristi oko 43% svih web sajtova na internetu.

Nekada je ovo bila mreža rezervisana za blogere, dok danas WordPress koriste e-commerce prodavnice, novinske i turističke agencije i mnoge druge organizacije. Da biste shvatili koliko je WordPress moćna platforma pomenućemo Vam neke podatke.

WordPress je nastao 2003. godine kada su dva developera, Matt Mullenweg i Mike Little, odlučila da naprave platformu koja bi omogućila blogerima da objavljuju svoje postove. Bili su jako uspešni u tome i 2011. godine oko 13% web sajtova je bilo upravo na WordPress-u.

Svake godine se taj procenat uvećavao i pretpostavka je da će do 2025. godine izrada web sajtova na WordPress platformi preći neverovatnih 50% učešća na globalnoj mreži.

Medjutim ako posmatramo samo web stranice koje koriste CMS (engl. content management system), WordPress zauzima impresivnih 65% tržišta.

Da biste shvatili koliko su nadmoćni u odnosu na konkurenciju, pomenućemo da je drugi na listi Shopify sa 6%, a treći Wix sa oko 3% učešća.

Izrada web sajtova na WordPress platformi možda izgleda zastrašujuće ali u stvarnosti nije tako. Kao i druge agencije i mi ga rado koristimo.

Često se može čuti da izrada web sajtova na WordPress platformi nije najbolje rešenje ako želite zaista ozbiljan web sajt.

Medjutim po istraživanju BuiltWith iz 2022. godine je utvrdjeno da WordPress drži 37% tržišta najboljih milion web sajtova na Google-u.

Mnoge poznate firme ga koriste, izmedju ostalih to su Nike, The New York Times, eBay, Sony, GM, UPS, Forbes, CNN, Reuters, Samsung, IBM i mnogi drugi.

Verujemo da je ovo dovoljan podatak da Vas uverimo u snagu WordPress-a!

Koju temu odabrati za izradu web sajtova na WordPress platformi?

U ovom trenutku postoji oko 10.000 besplatnih tema za izrada web sajta na WordPress-u. Medjutim postoji još više plaćenih tema čija je prosečna cena od 80 USD do 100 USD. Možda Vam ova cena deluje visoko, ali premium teme nude puno više opcija i fleksibilnije su u odnosu na besplatne teme.

Preporuka za obe opcije su wordpress.org i themeforest.net. Pomenućemo nekoliko tema za koje smatramo da su najvažnije. To su Astra, Divi, OceanWP, Indigo, Neve, Hestia, Elementor, itd.

Odabir neke od njih ipak zavisi od Vaših potreba.

Postoje neke teme koje su usko specijalizovane za neke oblasti kao što su na primer restorani ili turizam. Druge teme su široko specijalizovane i mogu se primeniti za mnoge web e-trgovine.

Ako imate nedoumicu koju temu izabrati za web sajt, slobodno nas pozovite!

Važno je da tema odgovara mobilnim uredjajima (mobile friendly), da bi se Vaš sadržaj što bolje prikazao na mobilnim telefonima. Jer danas skoro 80% pregleda je upravo sa mobilnog telefona. Zatim tema mora biti kompatibilna sa WordPress alatima za pravljenje stranica, a preporuka je da imaju korisničku podršku i da se redovno ažuriraju.

Još jedna važna stvar je brzina učitavanja stranice i njene performanse.

Izrada web sajtova na WordPress platformi možda izgleda zastrašujuće ali u stvarnosti nije tako. Kao i druge agencije i mi ga rado koristimo.

Zato je važno da svaku temu koja Vam se učini dobra, obavezno analizirate i uporedite sa nekom drugom.

Ovo nije posao od sat vremena, a može Vam kasnije napraviti velike probleme. Mi radimo na više tema, zavisno od potreba klijenata, ali izdvojili bismo Divi temu koja nam se pokazala kao jedna od najboljih.

Divi ima plaćenu temu koja košta 89 USD godišnje ili 249 USD za doživotni pristup.

Koristimo Divi temu već puno godina i zato je zaista preporučujemo!

WooCommerce koristi svaki peti WordPress web shop!

To znači da je bar svaki peti web shop izradjen na WordPress-u zapravo namenjen online trgovini. Za one koji ne znaju WooCommerce će omogućiti svakom WordPress sajtu da postane e-trgovina. Besplatan je i kompatibilan je sa više opcija za plaćanje.

Danas je WooCommerce jedan od najpopularnijih dodataka za e-commerce sajtove i drži oko 20% tržišta.

Baš kao i WordPress, WooCommerce se zasniva na velikom skupu funkcija koje se mogu lako proširiti. E-prodavnice koje ga upotrebljavaju imaju dvostruku korist od njegove višestruke funkcionalnosti. Imaju pristup hiljadama tema i plugin-ova, kao i stotinama ekstenzija namenjenih e-trgovinama napravljenih ekskluzivno za WordPress.

WooCommerce je izuzetno fleksibilan. Bukvalno se uz njegovu pomoć može napraviti bilo koja vrsta prodajnog web shop-a.

Zahvaljujući tome što je otvorenog koda, developeri mogu menjati njegove karakteristike, mogu graditi nova proširenja i mogu se prilagoditi gotovo svakom zahtevu. Ovo je vrlo važno jer su programeri izuzetno skupi i treba im puno vremena da razviju neku opciju na upit.

Prednost WooCommerce-a je u tome što je lak za korišćenje, pa neće biti teško vrlo brzo obučiti nekog ko može da obavlja posao umesto Vas.

Veoma važno je da WooCommerce može da pruži brzo i lako iskustvo svim korisnicima bez obzira na veličinu e-prodavnice. Dokaz za to je eBay koji radi savršeno! Sa dobrim odabirom hostinga može postići još bolje rezultate.

Mi Vam zaista možemo preporučiti WooCommerce ako imate nameru da otvorite e-shop!

Da Vas malo nasmejemo, ima jedan vic koji ide ovako:

Šta je WooCommerce?

To je način da prodate bilo šta!

Da li Yoast dobar plugin za WordPress e-trgovinu?

Da,Yoast je odličan plugin. Pogotovo za početnike koji nemaju iskustva sa SEO optimizacijom sadržaja i web sajta.

Da znate da ga profesionalci iz SEO optimizacije ne vole jer smatraju da sve što on radi,čovek može da uradi još bolje. I mi smo tog mišljenja, ali dok ne savladate dobro Search Engine Optimisation, savetujemo Vam da ga obavezno koristite kada ubacujete novi sadržaj na Vaš web sajt.

Pogotovu što je SEO optimizacija jako kompleksna i zahteva veliko znanje i puno analiza.

Yoast po podatcima iz 2022. godine ima preko 5 miliona aktivnih instalacija i skoro čistu peticu za ocenu. To ga čini jednim od najpreuzimanijih plugin-ova sa skoro najboljom ocenom. Besplatan je za preuzimanje i korišćenje do jednog izvesnog nivoa.

Nakon toga za Yoast SEO Premium je godišnja pretplata 99 eura+pdv, ali verujte nam da je ovaj plugin obavezan, makar u besplatnoj verziji.

U premium verziji su svi alati otključani i biće Vam mnogo lakše da privućete posetioce sa Google-a i socijalnih mreža poput Facebook-a i Instagram-a.

Imaćete podršku 24/7 tokom cele godine, a možete da pristupite besplatno Yoast SEO academy kako biste stekli nova znanja.

Trošak za Yoast SEO Premium je jedna od najboljih investicija koju možete da pružite svom web sajtu.

Zahvaljujući njoj moći ćete da se suprostavite bez problema i velikim korporacijama. To omogućava i vlasnicima malih preduzeća da naprave respektabilnu web stranicu na koju će biti ponosni.

Yoast u velikoj meri duguje svoj uspeh WordPress-u, pa zato aktivno učestvuje u kampanji „5% za budućnost“, koja pomaže daljem razvitku ove sjajne platforme.

Da li će mi odgovarati WordPress web sajt za korišćenje?

Sigurno će Vam odgovarati! Kada se izrada web sajtova na WordPress platformi završi, biće potrebna mala obuka za upravljanje web stranicom. Ali sve je napravljeno tako da svako može da shvati osnove.

Naravno, to ne znači da ćete moći samostalno da koristite sve mogućnosti. Ali možete nesmetano da radite i edukujete se kako pravilno koristiti WordPress web stranicu.

Ako ste početnik, neće biti teško da sami dodate i kreirate neku jednostavniju novu stranicu, a ima puno tutorijala o tome na YouTube-u.

WordPress je zaista fleksibilan, pa se na njemu mogu praviti podjednako dobro lični ili kompanijski blogovi, e-shop-ovi ili online novine.

Šta god pomislite je moguće!

Softver je otvorenog koda i nije u vlasništvu nijedne kompanije. A to znači da hiljade programera saradjuju i doprinose napretku WordPress-a. Čak i ako ne znate da napišete nijednu liniju koda, neće biti problem da upravljate stranicom.

Taj posao ipak ostavite programerima!

Dobra stvar je to što se WordPress sajt može menjati i nadogradjivati raznim plugin-ovima kako biste dobili neke funkcije koje su Vam sada potrebne.

I još jedna jako bitna stvar, a to je sigurnost web sajta. S obzirom da ni za jednu platformu ne možemo reći da je 100% sigurna, to važi i za WordPress.

Ali ipak spada u red najsigurnijih!

Najveći problem nije WordPress ili neka druga platforma, već greška nekog ko upravlja stranicom.

Zato pazite na sve što dolazi van Vašeg web sajta. Za sva pitanja i savete pogledajte šta kaže WordPress zajednica.

WordPress 5.0 i WordPress 6.0!

Ovo su poslednja dva i najvažnija update-a za nas, pogotovo WordPress 5.0 (poznatiji kao Gutenberg). WordPress 5.0 je zvanično lansiran 6 decembra 2018. godine. Ovo je vrlo važan update jer je on skroz promenio način na koji programeri koriste CMS(engl.Content Management System)sa svojim novim Gutenberg editorom.

Od tada je počela izgradnja web stranica u blokovima i postavljena je nova temaTwenty Nineteen koja služi za nove instalacije.

To je bio veliki šok i promena za editore jer više nisu mogli da koriste klasični WordPress editor ili WordPress text editor koji su navikli da koriste do tada. Na veliko protivljenje korisnika koji su bili iznenadjeni ovom fundamentalnom promenom, produžena je upotreba WordPress editor-a do 31 decembra 2021. godine.

WordPress 6.0 je za sada poslednji veliki update WordPress-a i desio se 24 maja 2022. godine. Nije bio toliko radikalan kao „Gutenberg“, ali je doneo mnoge promene. Ovim update-om smo očekivali, ali smo i dobili puno novih funkcija i poboljšanja. WordPress je verzijom 6.0 nastavio da usavršava alate i nove sjajne mogućnosti.

Na njemu su se programeri zaista potrudili da isprave neke greške koje su se uvek nekako provlačile.

Izrada web sajtova na WordPress platformi možda izgleda zastrašujuće ali u stvarnosti nije tako. Kao i druge agencije i mi ga rado koristimo.

Ovo je bila ogromna promena jer je bilo preko 400 ažuriranja, 500 ispravljenih grešaka i 90 sasvim novih funkcija.

Zaista impresivno!

Bitno je poboljšan prikaz lista, uvedeni su novi blokovi, poboljšan je uredjivač blokova, dodate su nove predloške, promenjen je stil tema i još mnogo toga.

Sa ovim promenama se znatno olakšalo korišćenje WordPress platforme, a UX (user experience) je postao još bolji.

Zaključak

WordPress je neverovatna platforma koja se može koristiti kako za najjednostavnije web sajtove, tako i za izradu vrhunskih i vrlo zahtevnih web stranica.

Kao i sve platforme ima neke svoje nedostatke, ali to što Vam WordPress može pružiti neće moći niti jedna slična platforma.

Ona ipak ima nešto što druge platforme ne mogu da ispune. A to je najširi spektar opcija i mogućnost prilagodjavanja Vašim potrebama i zahtevima. Sigurni smo da nijedna platforma nije tako fleksibilna i obimna u ponudi dodataka.

Ako niste zahtevni, može se napraviti web sajt sa besplatnom temom i plugin-ovima. Sam softver je isto besplatan i ima česta ažuriranja. Možemo reći da je ovo snažna platforma sa neograničenim potencijalima.

Sve se može uraditi da web sajt bude 100% mobile friendly uz pomoć besplatnih ili plaćenih dodataka.

Sam modul je izuzetno prilagodljiv developerima i ima unapred ugradjene sigurnosne funkcije i zaštite. Za mnoge nedoumice često posećujemo WordPress globalnu zajednicu i zaista su za preporuku.

Ipak imamo i neke zamerke, jer smo i mi deo WordPress zajednice. Na prvom mestu bismo istakli nedostatak direktne podrške kompanije WordPress. Nekada je jako teško pronaći rešenje, a svi mi gubimo puno vremena tražeći ga na internetu.

Ne postoji savršen plugin za e-commerce kakav ima na primer Magento 2 za web prodavnice koje imaju preko 50 000 artikala.

Za neko napredno prilagodjavanje biće Vam neophodan dobar programer, a za ljude koji nemaju predznanje može biti komplikovan.
Takodjer, neko uvek mora da vodi računa da na vreme uradi update softvera.
Ipak ovo nisu tako veliki problemi, jer druge platforme još gore stoje sa svojim problemima. Zato ne postoji savršena platforma za izradu web stranica.
Ako bismo birali koja je najbolja platforma za izradu web sajtova, to bi bio zasigurno WordPress!